Jak sprawdzić czy została opłacona akcyza za samochód?

        Wedle prawa podatek akcyzowy należy opłacić w terminie 14dni po przekroczeniu granicy. Często handlarze sprzedający samochody ściągnięte od Niemca nie robią tego. Jak sprawdzić czy została opłacona akcyza? nie ma nic prostszego rejestrujemy się w portalu puesc.gov.pl i sprawdzamy nasz wymarzony samochód.

 

Po zarejestrowaniu konta w systemie e-Zefir, klikamy na głównej stronie w: Pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód.

 

 

 

Wypełniamy formularz PZASREQ_v1 podając numer VIN pojazdu. Nasz formularz ląduje w dokumentach wysłanych.

 

 

 

Po chwili w skrzynce odebranych dokumentów, pojawia się odpowiedź na nasz formularz w postaci potwierdzenia opłaty akcyzy z datą, numerem VIN oraz marką, modelem i pojemnością silnika.

 

 

 

 

Można także wygenerować dokument PDF z potwierdzeniem opłacenia akcyzy.

 

 

 

 

 

Podsumowując, jeśli mamy zamiar zakupić auto od handlarza i wystawia on nam fakturę VAT23 lub marza, podatek akcyzowy powinien być przez niego opłacony. Jeśli kupujemy auto od handlarza z umową na „Niemca” musimy zrobić to sami.

 

 

Opinie o raporcie:

 1. KATARZYNA pisze:

  Zapłaciłam akcyzę, ale mój wniosek ciągle znajduje się w pozycji do wyslania. Czy to oznacza, że Urząd go nie ma i nie widzi? Można to usunąć? Auto po dwóch dniach zwrócone do pośrednika.

 2. Marcin pisze:

  Jeśli długo czekasz to sprawdź w 《Moje dokumenty》w zakładce „Do wysłania” , bo na pewno tam wniosek się zapisał. Teraz musisz w zakładce 《Do wysłania》przesunąć tabelę znajdującą sie na dole w prawo i w rubryce „Akcje” wybrać 《Wyślij》i wcisnąć OK . Dopiero teraz wniosek został wysłany. Pozdro

 3. Piotr pisze:

  kupiłem samochód od handlarza, ale nie dał mi potwierdzenia opłaty akcyzy. sprawdziłem na powyzszej stronie, faktycznie jest opłacona. pobrałem ten dokument, sa tam informacje o pojeździe, data zapłaty akcyzy, i nr. systemowy dokumentu.
  moje pytanie, to czy taki dokument wystarczy do zarejstrowania pojazdu w wydziale komuniekacji? nie ma tu żadnych podpisów ani nawet kwoty akcyzy wiec nie wiem czy to jest wiarygodne.

 4. dorota pisze:

  A jeśli nie została opłacona, to system nie generuje? Bo bardzo długo czekam i nic się nie pojawia w dokumentach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *