Jak sprawdzić czy została opłacona akcyza za samochód?

        Wedle prawa podatek akcyzowy należy opłacić w terminie 14dni po przekroczeniu granicy. Często handlarze sprzedający samochody ściągnięte od Niemca nie robią tego. Jak sprawdzić czy została opłacona akcyza? nie ma nic prostszego rejestrujemy się w portalu puesc.gov.pl i sprawdzamy nasz wymarzony samochód.

 

Po zarejestrowaniu konta w systemie e-Zefir, klikamy na głównej stronie w: Pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód.

 

 

 

Wypełniamy formularz PZASREQ_v1 podając numer VIN pojazdu. Nasz formularz ląduje w dokumentach wysłanych.

 

 

 

Po chwili w skrzynce odebranych dokumentów, pojawia się odpowiedź na nasz formularz w postaci potwierdzenia opłaty akcyzy z datą, numerem VIN oraz marką, modelem i pojemnością silnika.

 

 

 

 

Można także wygenerować dokument PDF z potwierdzeniem opłacenia akcyzy.

 

 

 

 

 

Podsumowując, jeśli mamy zamiar zakupić auto od handlarza i wystawia on nam fakturę VAT23 lub marza, podatek akcyzowy powinien być przez niego opłacony. Jeśli kupujemy auto od handlarza z umową na „Niemca” musimy zrobić to sami.

 

 

Opinie o raporcie:

 1. bezimienna pisze:

  witam. kupiłam auto w komisie. Własciciel twierdzil, że opłacił akcyzę, ale nie pojawia się w systemie. Czy mogę sama oplacić akcyzę i jak obliczyć jej wysokość? Dziękuje za wszelkie informacje

 2. Aga pisze:

  Jak już wniosek się wygenerować i wysłałam to ile czasu się czeka na odpowiedź i potwierdzenie zapłaty akcyzy?

 3. Włodzimierz Ł. pisze:

  Brak nowej instrukcji do uzyskania potwierdzenia opłaty akcyzy.

 4. Włodzimierz Ł. pisze:

  Gdzie jest instrukcja uzyskania p[otwierdzenia oplaty akcyzy w/g nowych przepisow z dnia 01.03.2020. ?Prosze o informacje.

 5. Grażyna pisze:

  W BAZIE SYSTEMU WIDNIEJE BRAK INFORMACJI O ZAPŁACIE A WIEM,ŻE ZAPŁACONA. CO NALEŻY ZROBIĆ?

 6. MIKE pisze:

  Od wczoraj czekam na raport, kasa wplacona zero odzewu ze strony sprzedajacego. Zaczynam sie niecierpliwic. Prosze nie wplacac PIENIEDZY bo moze to byc walek. 20,12,19

 7. KATARZYNA pisze:

  Zapłaciłam akcyzę, ale mój wniosek ciągle znajduje się w pozycji do wyslania. Czy to oznacza, że Urząd go nie ma i nie widzi? Można to usunąć? Auto po dwóch dniach zwrócone do pośrednika.

 8. Akcyza pisze:

  Jak długo się czeka na ten dokument?

 9. Akcyza pisze:

  A co jeśli handlarz nie opłacił akcyzy a ja kupiłem auto ??

 10. Ryszard pisze:

  Ta strona jest to jakieś nieporozmueni generuje plik xml którego nie można otworzyć żadnym programem

 11. Ryszard pisze:

  U mnie nie działa. Zalogowałe się i nie można otworzyć pliku zainstalowałem już chyba wszystkie programy i nie da się tego otworzyć 😫

 12. Marko pisze:

  Może być tak ze auto choć miało zaplacona akcyce to faktycznie jest takiej opłaty.
  Firmy robia to tak.Sprowadzaja auto do Polski i oplacaja akcyze.Pozniej wyprowadzają auto z Polski i odzyskują akcyze.Pozniej ponownie sprowadzają auto i rejestrują bez opłaty akcyzy ponieważ system odnotowal zaplacona na początku akcyze ale później nie wprowadzil aktualizacji.Jest podobno zawodny.Mysle ze jedynie dokument oplacenia jest gwarantem spokoju.

 13. Damian pisze:

  Witam wyslalem zapytanie o zaplate ale nie dostalem nic w odpowiedzi zaplacilem sam akcyze przez wplate na konto Nowego Targu

 14. Marcin pisze:

  Mój komentarz?

 15. Marcin pisze:

  Jeśli długo czekasz to sprawdź w 《Moje dokumenty》w zakładce „Do wysłania” , bo na pewno tam wniosek się zapisał. Teraz musisz w zakładce 《Do wysłania》przesunąć tabelę znajdującą sie na dole w prawo i w rubryce „Akcje” wybrać 《Wyślij》i wcisnąć OK . Dopiero teraz wniosek został wysłany. Pozdro

 16. Piotr pisze:

  kupiłem samochód od handlarza, ale nie dał mi potwierdzenia opłaty akcyzy. sprawdziłem na powyzszej stronie, faktycznie jest opłacona. pobrałem ten dokument, sa tam informacje o pojeździe, data zapłaty akcyzy, i nr. systemowy dokumentu.
  moje pytanie, to czy taki dokument wystarczy do zarejstrowania pojazdu w wydziale komuniekacji? nie ma tu żadnych podpisów ani nawet kwoty akcyzy wiec nie wiem czy to jest wiarygodne.

 17. Piotr pisze:

  zarejestrowałem samochód w starostwie, ale nie miałem potwierdzenia od sprzedawcy samochodu z komisu od którego kupiłem auto. miał mi ten dokument dosłac,ale do tej pory tego nie zrobił. sprawdziłem to na powyższej stronie, i faktycznie akcyza jest zapłacona. moje pytanie, czy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, który wygenerowałem w systemie wystarczy wystarczy urzędnikom w wydziale komunikacji? bo nie ma tu żadnej kwoty, adresu urzedu celnego. są tylko dane samochodu, rzekoma data zapłaty akcyzy i nr, systemowy tego dokumentu

 18. dorota pisze:

  A jeśli nie została opłacona, to system nie generuje? Bo bardzo długo czekam i nic się nie pojawia w dokumentach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *